Competition Winners

Congratulations to the recent winners of the Fischoff Competition

 

2021 Competition Winners

Grand Prize Winner Risus Quartet
   
Senior String Division  
Gold Medal Risus Quartet
  University of Texas at Austin Butler School of Music, currently residing in Seoul, South Korea
 

Haeni Lee (violin), Jieun Yoo (violin), Mary Eunkyung Chang (viola), Bobae Lee (cello)

   
Silver Medal The Galvin Cello Quartet
  Northwestern University, Evanston, IL

 

 

Sihao He (cello), Sydney Lee (cello), Haddon Kay (cello), Luiz Fernando Venturelli (cello)

   
Bronze Medal (tie) Rucheri Trio
  Yale School of Music, New Haven, CT; Curtis Institute of Music, Philadelphia, PA; Universität für Musik und darstellende Kunst Graz, Austria
 

Eric Tsai (violin), Chien-Hua Lee (cello), Yun Janice Lu (piano)

   
Bronze Medal (tie) Trio Rai
  New England Conservatory, Boston, MA
 

Tiffany Chang (violin), Mari Nagahara (cello), Motti Fang-Bentov (piano)

   
Senior Wind Division  
Gold Medal Aero Quartet
  University of Michigan School of Music, Theatre and Dance, Ann Arbor, MI
 

Salvador Flores (soprano saxophone), Walt Puyear (alto saxophone), Matthew Koester (tenor saxophone), Brian Kachur (baritone saxophone)

   
Silver Medal Eros Quartet
  University of Michigan School of Music, Theatre and Dance, Ann Arbor, MI
 

Philip Kleutgens (soprano saxophone), Jordan Savage (alto saxophone), Roberto Campa (tenor saxophone), Jason Frazier (baritone saxophone)

   
Bronze Medal Soma Quartet
  Indiana University Jacobs School of Music, Bloomington, IN
 

David Bayard (soprano saxophone), Paul Lorenz (alto saxophone), Sean Bradley (tenor saxophone), Ting-Hua Liang (baritone saxophone)

   
American Brass Quintet Brass Ensemble Prize KamBrass Quintet
  Hochschule für Musik Luzern, Luzern, Switzerland
 

Guillem Cardona Zaera (trumpet), Joan Pàmies Magrané (trumpet), Maria Servera Monserrat (horn), Xavier Gil Batet (trombone), Oriol Reverter Curto (tuba)

   
Junior String Division  
Gold Medal Aveta Trio
  Young Chamber Musicians, Burlingame, CA
 

Sarah Yuan (piano), Eunseo Oh (violin), Elliott Kim (cello)

   
Silver Medal Lumière Quartet
  Cleveland Institute of Music’s Young Artists Program, Cleveland, OH
 

Célina Béthoux (violin), Moonhee Kim (violin), Henry Rogers (viola), Ania Lewis (cello)

   
Bronze Medal Chasqui Quartet
  Maryland Classic Youth Orchestras Chamber Music Program, Bethesda, MD
 

Andrew Gray (violin), Will Joseloff (violin), Dana Wolpe (viola), Alexandra (Sasha) Lukashuk (cello)

   
Junior Wind Division  
Gold Medal Aurelian Quartet
  Hebron High School, Carrollton, TX
 

GianCarlo Lay (soprano saxophone), Jaden Coleman (alto saxophone), Andrew George (tenor saxophone), Aadarsh Balireddy (baritone saxophone)

   
Silver Medal Carmesi Quartet
  Frenship High School, Wolfforth, TX
 

Austin Poe (soprano saxophone), Gavin Boyer (alto saxophone),
Diego Garza (tenor saxophone), Seth Leaton (baritone saxophone)

   
Bronze Medal Quid Nunc Saxophone Quartet
  Ronald Reagan High School, San Antonio, TX
 

John Pachikara (soprano saxophone), Cassandra Modesto (alto saxophone), Kayla Garcia (tenor saxophone), Matthew Issa-Abbas (baritone saxophone)

   

American Brass Quintet Brass Ensemble Prize

Powerhouse Brass
  Pritchard Music, Gaithersburg, MD
 

Adam Solomon (trumpet), Joshua Morris (trumpet), Sarah Dahlin (horn), John Tanali (trombone), Ethan Hankins (tuba)

 

2020 Competition Winners

Senior String Division  
Gold Medal Balourdet String Quartet
Silver Medal Trío Rouge
Bronze Medal Quantum Clarinet Trio
   
Senior Wind Division  
Gold Medal Colere Quartet
Silver Medal helíos_
Bronze Medal Scio Quartet
American Brass Quintet Brass Ensemble Prize Elm Street Brass
   
Junior String Division  
Gold Medal Phillips Trio
Silver Medal Dasani String Quartet
Bronze Medal Arcturus Trio
   
Junior Wind Division  
Gold Medal Quantum Quartet
Silver Medal Traumerei
Bronze Medal The Purple Hippopatomi Flute Quartet

American Brass Quintet Brass Ensemble Prize

The Bone Rangers

 

2019 Competition Winners

Grand Prize Winner Aruna Quartet
   
Senior Wind Division  
Gold Medal Aruna Quartet
Silver Medal Khroma Quartet
Bronze Medal Catharsis Winds
ABQ Wind Prize Volker Brass Quintet
   
Senior String Division  
Gold Medal Merz Trio
Silver Medal Abeo Quartet
Bronze Medal Dior Quartet
   
Junior Wind Division  
Gold Medal Golden Melody Saxophone Quartet
Silver Medal Quantum Quartet
Bronze Medal The Bone Rangers
ABQ Wind Prize The Bone Rangers
   
Junior String Division  
Gold Medal Fervida Trio
Silver Medal Éclatante
Bronze Medal Meraki Quartet

 

2018 Competition Winners

Grand Prize Winner Callisto Quartet
   
Senior String Division
Gold Medal Callisto Quartet
Silver Medal Viano String Quartet
Bronze Medal Thalea String Quartet
   
Senior Wind Division  
Gold Medal Donald Sinta Quartet
Silver Medal Vanguard Reed Quintet
Bronze Medal Tangent Winds
   
Junior Division  
Gold Medal Kairos String Quartet
Silver Medal Razumovsky Quartet
Bronze Medal Geneva String Quartet
ABQ Wind Prize Quid Nunc Saxophone Quartet

 

2017 Competition Winners

Grand Prize Winner Milton String Quartet
   
Senior String Division  
Gold Medal Milton String Quartet
Silver Medal Notos Quartet
Bronze Medal Ivani String Quartet
   
Senior Wind Division  
Gold Medal Fuego Quartet
Silver Medal ~Nois
Bronze Medal Eos Sextet
   
Junior Division  
Gold Medal Quartet Bellezza
Silver Medal Astera String Quartet
Bronze Medal Aurielle Quartet
ABQ Wind Prize KGT
Honorable Mention Geneva String Quartet

 

A history of all Fischoff Winners can be viewed here